PORADY OGRODNICZE

Pielęgnacja ogrodów

Tylko fachowa pielęgnacja ogrodu może zapewnić roślinom żywotność, a także zdrowy wygląd. Otoczenie oraz wygląd ogrodu wpływa na nasze dobre samopoczucie a  jego estetyka powoduje, że relaks na świeżym powietrzu jest dla nas przyjemnością. Ważne jest, aby rośliny były odpowiednio dobrane do stanowiska i klimatu oraz by miały zapewnione optymalne warunki do prawidłowego wzrostu. Dlatego też należy pamiętać o najważniejszych czynnościach pielęgnacyjnych.

Aby rośliny dobrze rosły, a także plonowały należy im zapewnić dostęp do wody, niezbędnego składnika życia dla wszystkich roślin. Każda roślina posiada specyficzne wymagania wodne, dlatego też dawka powinna być dostosowana do jej rodzaju, przy uwzględnieniu warunków atmosferycznych.

Słaby wzrost roślin, zła kondycja, wygląd i plonowanie może być przyczyną niedoboru nawozów w glebie. Stosowanie nawozów ma na celu utrzymanie, bądź zwiększenie zawartości składników pokarmowych w glebie (najczęściej azotu, potasu, fosforu), poprawienie odczynu gleby, a także na zwiększenie pojemności wodnej. Aby wybrać odpowiedni nawóz należy uwzględnić wymagania pokarmowe roślin.  Wyróżnia się nawozy mineralne (gotowe mieszanki), a także organiczne (kompost, gnojówka, obornik).

Chwasty (rośliny spontaniczne) są roślinami, które pojawiają się niemal w każdym ogrodzie. Są ona niepożądane, przez wzgląd na to, że konkurują z roślinnością nie tylko o składniki pokarmowe, ale także o światło i wodę.   Dlatego też musimy je regularnie usuwać, im wcześniej tym lepiej (zanim zdążą zakwitnąć i wydać nasiona). Usuwanie można przeprowadzić ręcznie poprzez pielenie i wyrywanie, a także chemicznie przy użyciu herbicydów.

Szkodniki przenoszą choroby, uszkadzają i zniekształcają rośliny, obniżają plon, a w rezultacie powodują zamieranie roślin. Ważne jest by w odpowiedni sposób (indywidualny dla każdego gatunku) zareagować zaraz po ich pojawieniu. Można również walczyć ze szkodnikami profilaktycznie poprzez np. niszczenie chwastów, stosowanie odmian odpornych.

Dużej wiedzy z zakresu ogrodnictwa wymaga cięcie drzew i krzewów, ponieważ częstotliwość cięcia, technika oraz pora powinna być uzależniona od specyfiki danej rośliny. Aby roślina mogła prawidłowo wzrastać, owocować i kwitnąć potrzebuje regularnego podcinania.

Trawę po posianiu pierwszy raz kosi się kiedy osiągnie 7- 10 cm. Wówczas skracamy jej źdźbła
o 10 – 15 mm przeważnie raz w tygodniu.  Ważna czynnością w pielęgnacji trawnika jest jego obfite podlewanie. Najlepiej wykonywać je wieczorem lub rano. Obecnie coraz częściej stosuję się systemy automatycznego nawadniania, gdzie znajdują się sieci zraszaczy zapewniających równomierne nawadniane.  Zdrowy, intensywnie rosnący trawnik potrzebuje w ciągu tygodnia 20- 30l wody  na 1 m2.  Nie należy zapominać także o nawożeniu trawników specjalnymi mieszankami nawozów. Wiosną można stosować nawozy bogate w azot, natomiast w późniejszym okresie by trawa była intensywnie zielona i mocna stosuje się nawozy bogate w żelazo. Przeciętna dawka czystego azotu dla trawnika przydomowego, w zależności od intensywności koszenia i nawadniania powinna wynosić 1,2- 2,5 kg/100 m2 w sezonie. Poniżej przedstawiona została tabelka jakie składniki potrzebne są w odżywianiu naszego trawnika.

Składnik Symbol Funkcja w odżywianiu Terminy stosowania
Azot N Wzrost trawy Kilkakrotnie w sezonie
Fosfor P Rozrost korzeni Raz na wiosnę
Potas K Podnosi odporność na mrozy i suszę Od lata do jesieni
Magnez Mg Wzrost trawy, zabarwienie Małymi dawkami cały sezon
Żelazo Fe Zabarwienie Małymi dawkami cały sezon

Aby nasz trawnik ładnie się prezentował należy zwalczać chwasty które zagłuszają rozwój traw, konkurują o wodę i składniki pokarmowe. Chwasty, które pojawiają się wraz z kiełkującą trawą, dość skutecznie można zniszczyć poprzez oprysk herbicydami. Zabieg ten stosuję się po kilku koszeniach trawnika, gdy trawa jest już silniejsza. Oprysku nie stosujemy zaraz po wykoszeniu trawnika oraz po zastosowaniu oprysku, ponieważ preparat nie ma jak wniknąć do niepożądanych roślin.  Chwasty przy niewielkim zasiedleniu i na niedużym trawniku lepiej usuwać ręcznie za pomocą specjalistycznych narzędzi lub długiego noża.

Przeprowadzamy wtedy kiedy jest naprawdę potrzebne. Często po zimie dochodzi do wysadzania korzeni traw z gruntu, nierówności w naszym trawniku powodują również stworzenia żyjące pod ziemią. Wyrównanie trawnika najlepiej przeprowadzić wiosną zaraz po pierwszym koszeniu.

Jest zabiegiem polegającym  na pionowym nacinaniu darni w celu wydobycia na powierzchnię organicznych części butwiejącej trawy oraz przecinaniu rozłogów traw i pobudzaniu ich do wzrostu. Noże umieszone na narzędziu służącym do wertykulacji mają długość ok. 5 cm, wyciągają na powierzchnię trawnika zbitki filcu, który następnie należy usunąć. Zabieg ten wykonuję się raz w roku (w 2 lub 3 roku od wysiewu).

Jest zabiegiem mającym na celu napowietrzanie trawnika. 3-4 lata od wysiania nasion trawnika, korzeniom zaczyna brakować tlenu ponieważ rośliny rosną coraz ciaśniej. Bryla korzeniowa jest poprzerastana i tworzy darń. Ograniczenie dostępu tlenu spowalnia pobieranie wody. Zabieg aeracji polega na nakłuwaniu darni dzięki czemu tworzą się kanaliki wentylacyjne. Na nowych trawnikach (do 3 lat) aeracje można wykonać dość płytko 3-4 cm, natomiast starsze trawniki powinno się nakłuwać na pełną głębokość, czyli 8- 10 cm.